Proč platím odpady? A jak zanechat co nejmenší ne-eko stopu?

Rozcestník – Odpady

Proč platím odpady?

Komunální odpad v Česku musí platit každý, a to už od novorozence. O tom, jak, kde a kolik se platí, rozhodují jednotlivé obce.

 

Například v Praze má každý bytový dům jednotný poplatek za svoz odpadu, ten se automaticky platí v rámci záloh SVJ a není možné to měnit.

 

V Brně je to jinak. Zde záleží, kde máte trvalé bydliště. I pokud bydlíte v nájmu, povinnost platit v místě trvalého bydliště se tím nijak nemění, naopak je možné, že jej uhradíte v místě svého trvalého bydliště a následně také na adrese, kde aktuálně bydlíte.

 

I když se to zdá možná nespravedlivé, dává to smysl. Tam, kde máte trvalé bydliště, vás automaticky evidují jako poplatníka komunálního odpadu a nezáleží na tom, zda tam skutečně bydlíte. Není, kdo by reálně kontroloval, kde se zdržujete nejvíce a toto je pro úřad jediná informace, kterou o vás mají.

 

V nájemní nemovitosti skutečně bydlíte. Není o tom veden žádný záznam, ale je to právě to místo, kde vyhazujete odpad, který následně někdo odváží a likviduje. Proto dává smysl, abyste na tomto místě platili za likvidaci a svoz komunálního odpadu. Protože poplatky za komunální odpad se platí podle počtu bytů v dané lokalitě, někdo je hradit musí a nedává smysl, aby tuto povinnost měl sám majitel, když danou nemovitost sám nijak nevyužívá.
 

Existuje ale celá řada řešení dvojích poplatků. Například lze na obecním úřadě změnit adresu pro poplatky za svoz komunálního odpadu. Nebo si trvalé bydliště, a tím i poplatky převést na adresu, kde aktuálně bydlíte.

 

U změny trvalého bydliště ale myslete na to, že pokud se budete v budoucnu stěhovat, celé kolečko vyřizování absolvujete znovu, protože při předání nemovitosti po vás budeme chtít důkaz o tom, že jste si trvalé bydliště z naší nemovitosti odhlásili. Je to jen na vás. Pokud si trvalé bydliště na adrese nemovitosti zařídíte a přihlásíte se k platbám za komunální odpad na své nové adrese, dejte nám o tom vědět. Zašlete nám potvrzení od úřadu a my vám vystavíme nový evidenční list bez poplatku.
 

Postup pro Brno – jak na to:
 

1. Změňte si adresu trvalého bydliště, a/nebo adresu pro platbu svozu odpadu na Úřadu města Brna

2. Vyžádejte si potvrzení
3. Zašlete nám potvrzení na e-mail servis%at%vasdomaci.cz
 

Na webu brno.cz najdete všechny potřebné informace.

 

Úplně jiné je to potom u cizinců. Jako cizinec máte ihned po příjezdu do Česka povinnost se přihlásit k poplatkům za komunální odpad na adrese trvalého bydliště, a proto u nás již žádné poplatky neplatíte. Opět budeme potřebovat potvrzení od úřadu a doporučujeme si vše vyřídit co nejdříve. Podívejte se na seznam všeho, co si jako cizinec musíte vyřídit. 
 

U bytových domů se stává, že si kvůli nadměrnému množství odpadu zřizují více popelnic, než kolik jim je magistrátem určeno. Z tohoto důvodu je možné, že vám ve vyúčtování přibude/zůstane položka za nadměrný odpad i v případě, kdy máte adresu přehlášenou.

 

Proč třídit odpady?

Věděli jste, že od domu ke košům na tříděný odpad to máme každý jen cca 80 kroků?

Nebo že Česko se umisťuje na nejvyšších příčkách v žebříčku zemí, které třídí odpad?

 

Máme všechny předpoklady a motivace k tomu, abychom o své okolí pečovali, tak v tom pojďme společně pokračovat i dál. Přečtěte si, jak správně třídit odpad a další tipy a inspiraci.
 

Bytové domy si mohou o speciální popelnice na tříděný odpad zažádat samy. Poplatky následně rozpočítávají mezi obyvatele domu. Pokud máte ve vyúčtování položku Svoz tříděného odpadu, pravděpodobně máte tyto popelnice přímo ve vašem domě. Tato položka v evidenčním listě zůstává, i když si přehlásíte poplatky za svoz odpadu na danou adresu. Popelnice na tříděný odpad nespadají do standardního svozu komunálního odpadu.

 

Ke stažení:

 

Stěhujete se a přemýšlíte, co s věcmi, které se vám už nehodí? Nechejte se inspirovat, potěšte někoho dalšího a ještě podpořte ekologický projekt.

 

Stáhněte si náš letáček Kam s tím?