V Česku není vždy zvykem se seznamovat a udržovat přátelské vztahy mezi sousedy, zejména ne v bytových domech ve velkých městech. Navíc, když víte, že tento domov není pravděpodobně vaším posledním, kde budete bydlet.
Nicméně, dobré vztahy mají své výhody.
Věříme, že i taková maličkost, jako seznámení se sousedy a nějaká ta drobnost k zakousnutí prolomí ledy a zamezí nejrůznějším domněnkám. Otevřete tím cestu k většímu pochopení, které oceníte, až budete hostit hlučnější návštěvu nebo budete vrtat poličku. A možná zjistíte, že vedle vás bydlí skutečně zajímaví lidé a v životě vám rázem přibydou i noví přátelé.
Pro udržování dobrých vztahů vřele doporučujeme sousedy informovat už o případném stěhování nábytku nebo zařizování domova, které bude jistě nějaký ten provozní hluk a šrumec doprovázet. Stejně tak budou rádi, pokud jim dáte předem vědět o nějakém větším večerním setkání s přáteli. Budou se moci dopředu připravit na to, že bude živo, a zařídit se podle toho.
Každý dům, kde bydlí více rodin pohromadě, má rovněž svůj vlastní Domovní řád, který specifikuje pravidla společného soužití. Má vždy nějaká základní pravidla, která jsou u všech domů podobná, a některá specifická, která reflektují to, na čem vlastníkům v domě nejvíce záleží. Na ty se zejména zaměřte. Jaká základní pravidla bývají v bytových domech? Mrkněte například na náš Domovní řád ve VITOM House.
Současně je potřeba dodržovat veřejná požární opatření, která nemusí mít stanoven každý bytový dům samostatně, protože vyplývají ze zákonných předpisů. Určitě se podívejte na základní doporučení, otázky a odpovědi ohledně soužití v bytových domech od HZSČR.
Tak co říkáte? Uděláte první krok a zkusíte své sousedy mile překvapit například domácí buchtou nebo něčím dobrým k pití?